Puberta je citlivé období pro děti a náročné období tolerance pro rodiče. Je to nejenom proces tělesných změn a čas překotného růstu dětí, ale také období uvědomování si své jedinečné osobnosti. U dospívajících probíhají náhlé změny nálad, zvyšuje se míra kritičnosti k vlastnímu často nesymetricky se měnícímu se tělu.
Děti se hledají, napodobují své idoly a bouří se proti autoritám, obzvláště proti rodičům. Přičemž stále potřebují vytyčování hranic, pohlazení i možnost sdílení bez odsouzení či rad.
TIP KE ČTENÍ: Jak nevyhořet jako rodič?
Jak efektivně komunikovat s dospívajícím?
V období puberty svých dětí se asi nikdy nevyhnete konfliktům a nedorozuměním. Je dobré znát alespoň základní pravidla komunikace, která vám sdílený čas pomůže prožívat příjemněji.
- Komentování vzhledu je přísně zakázáno.
Co může rodič vyhodnotit jak nevinnou poznámku, to si může dítě vyložit jako urážku a posměch. Děvčata se vyloženě potřebují před první menstruací trochu zakulatit, aby vůbec mohl být hormonální proces spuštěn. Navíc mladiství jsou už ke svému měnícímu se vzhledu, kvalitě pleti apod. tak kritičtí, že každá vaši necitelná poznámka je může utvrdit v tom, že je jako ošklivé vidí i jejich okolí.
2. I v pubertě je nutné nastavovat hranice a určovat pravidla.
Mnoho rodičů se mylně domnívá, že si ušetří čas a námahu, když své dospívající děti nechají rozhodovat o svém volném čase samostatně. Často doma zavedou liberální výchovu. Dítě si však takovou změnu rodičovského stylu vedení nevyloží jako bonus, ale jako nezájem. A to je pro ně velmi bolestivé a zraňující. Ač se tváří jako suverénní a samostatné bytosti, rozhodně takové uvnitř zatím nejsou.
3. Naslouchejte.
Některé děti jsou sdílnější, jiné naopak. O to víc musíte být ve střehu a snažit se pojmout každý jejich komentář. To vám pak usnadní pochopit, co vlastně vaše dítě momentálně řeší a z čeho například může mít špatnou náladu, depresi či obavy. Nikdy dítěti nic nevyčítejte, neraďte mu. Dejte si pozor na ironii a cynismus, to poslední co od blízkého člověka dítě potřebuje slyšet je výsměch.
4. Sdílejte své zážitky z dospívání.
Někdy rodičům pomůže získat důvěru dítěte tím, že mu prozradí své zážitky, starosti a neúspěchy ze svého období dospívání. Dítě musí vědět, že puberta je proces, který se dříve či později završí a že změnami neprochází samo. Má vedle sebe milující rodiče, kteří mu chtějí přerod do dospěláckého světa ulehčit. Někdy stačí upřímně položená věta: „Co by Ti pomohlo, co pro Tebe mohu teď udělat?“
5. Dopřejte dítěti samotu.
Pokud se dítě zavře v pokoji, dejte mu prostor k tomu být tam tak dlouho o samotě, jak potřebuje. Neberte si osobně, že se vás dítě straní. Buďte naopak připraveni, až z „jeskyně“ vyleze, dát mu opět maximální psychickou podporu ve formě naslouchání. Nevyptávejte se. Nevyčítejte, že by mělo svůj čas trávit jinak než zavřený v pokoji.
Nastartujte zdravější stravování i u vás doma – Jíme zdravě a chutně s celou rodinou
Co pomáhá rodičům přežít pubertu vlastních dětí?
- Nadhled a vědomí, že puberta jednou skončí.
- Pochopení. Vzpomeňte si na vlastní pubertu, své citové výlevy a potřeby.
- Vztah, který vzájemně vybudovali ještě před pubertou. Důvěřujete-li vy dítěti a ono vám, je komunikace v pubertě mnohem jednodušší a méně výbušná.
- Bezpodmínečná láska. Když své dítě milujete, odpustíte mu každou neuváženou poznámku či pozdní příchod. Dítě pořád stále milujete, jen si musíte lépe stanovit hranice a dodržování pravidel, aby nebyla zraňována ani jedna strana.
- Řešit jen podstatné věci. Tím myslím například povinnou školní docházku, jídelníček a spánkový režim. Účes, oblečení, výběr hudby a záliby jsou projevem individuality každého dospívajícího a rodiče by se měli snažit o toleranci a respekt.
„Předtím, než jste se narodili, vaši rodiče nebyli tak nudní jako dnes. Jsou tak nudní, protože platí účty, perou vaše oblečení a poslouchají vaše řeči o tom, jak jste úžasní. Proto dříve než vyrazíte zachraňovat deštné pralesy před krvelačnými parazity generace vašich rodičů, ukliďte si pokoj.“ Bill Gates
Napsat komentář