Edin - Zkušenost se Základní školou

Je tady další životní etapa, z miminka se stalo batole, které již chodí, objevuje svět a dalším krokem k úspěchu je docházení si na nočník. Tato problematika dokáže potrápit nejednu domácnost, a protože je dnešní doba tak uspěchaná, snaží se někteří rodiče dítě na nočník posadit co nejdříve. Pak jsou tady, ale také rodiče, kteří své dítě na nočník nijak netlačí. V dnešní době již koupíte plenky, které vašemu děťátku zajistí takový komfort, že dítěti samovolné vyměšování vůbec nevadí a tak nějak přirozeně nemají ani potřebu si potřebu čůrání a kakaní začít uvědomovat. Když to vyteče do plínky, plena to vsákne a dítě se stále cítí v suchu.

Kakání již není tolik příjemné, ale vždy se najde nová suchá plenka, která to zachrání a máma si většinou všimne okamžitě. Buď to je kakání tak aromatické, že ho nejde necítit nebo si dítě již samo řekne, že má v pleně „Ee“ a potřebuje novou. Nejčastější chybou, kterou se rodiče při učení dítěte na nočník dopouštějí je nepravidelnost a nedůslednost. Dítě na nočník můžete skutečně naučit v několika krocích, které to jsou, vám představím níže v článku.

Potřebujete pomoci nebo si jen tak popovídat o svých pocitech? Využijte online poradnu pro rodiče

Seznamte dítě s nočníkem – nočník je kámoš

Uvědomili jste si, že je čas dítě začít posazovat na nočník? Pak jej s nočníkem je potřeba seznámit. Zní to asi divně, ale dítě potřebuje nejprve pochopit, k čemu nočník slouží. Nočník s, musí stát součástí domácnosti. Kupte nočník, udělte mu doma své místo, a pokud je to možné nočník z místa nestěhujte. Výjimku samozřejmě tvoří noc, kdy si nočník stěhujete do ložnice, abyste nemuseli běhat z místnosti do místnosti. Během dne by, ale měl být stále na jednom místě.

Osvojte si „nočníkový manuál“

 • Ráno vstanu a jdu čůrat
 • Před svačinou jdu čůrat
 • Před odchodem ven jdu čůrat
 • Po příchodu jdu čůrat
 • Před obědem jdu čůrat
 • Před odpoledním odpočinkem jdu čůrat
 • Po spinkání jdu čůrat,
 • Odpoledne jdu čůrat,
 • Před večeří jdu čůrat,
 • Před spinkáním jdu čůrat.

Čůrat v tomto případě, znamená posadit dítě na nočník, i když má mokrou plenu se slovy “alespoň to zkusíme”. Tento manuál je náročný, ale jeho pravidelnost, vaše snaha a trpělivost opravdu sklidí úspěch a vy se za pár týdnů můžete radovat nejen z toho, že vaše peněženka ušetří pár stovek, ale také z velkého úspěchu a nové etapy v životě svého dítěte.

Musím, ale podotknout jednu zásadní věc jen dítě posadit na nočník se slovy musím tě odnaučit od plen, aby tě například přijali do školky, je špatně. Učení dítěte na nočník je velká událost v životě dítěte a pro jeho úspěšnost je zapotřebí to přijmout a s dětmi slavit i malé úspěchy. Mějte radost i z pár kapek, které do nočníku spadnou. Společně se podívejte do nočníku pokaždé, i když se prázdný.

Trápí vás dětský vzdor a potřebujete pomoci nastavit hranice? Pak by vás mohl zajímat ebook Dětský vzdor a hranice

Sdílejte i malé nočníkové úspěchy

Jak už jsem zmiňovala výše, radujte se z pár kapek, ale podívejte se, i když je nočník suchý. Když dítě na nočník posazujete, neodcházejte od něj. Vymyslete si třeba pohádku o smutném nočníčku, které si tolik přálo kakání a čůrání.

Sedněte si naproti dítěte, povídejte a do vyprávění zapojte také emoce, mimika je to co děti v tomto věku vnímají mnohem lépe a přirozeněji než slova.

Pohádka o smutném nočníčku

„Byl jednou jeden malý nočníček, který byl hrozně smutný (ukažte výraz ve tváři) protože do něj nikdo nechtěl čůrat ani kakat. Byl pořád prázdný a cítil se opuštěný. Objevil se ale z čista jasna chlapec/dívka, který/á si začal/a na nočník sedat. Nočník se podivil (ukažte výraz ve tváři) že by se konečně dočkal a někdo ho začal používat? Začal se malinko radovat (ukažte úsměv) párkrát byl ještě prázdný, ale po nějaké chvíli se nočníček mohl radovat a byl šťastný, protože do něj každý den chlapec/dívka začal/a čůrat a kakat. Po každém čůrání a kakání se takhle radoval (ukažte, jak se radoval).

Sdělujte dítěti také vaši potřebu

Nikdo z nás dospělých nemá potřebu sdělovat někomu svou potřebu vyměšování se, ale dítě tuto informaci potřebuje na začátku učení se slyšet. Když si potřebujete odskočit na malou, řekněte to dítěti: „Maminka jde čůrat, kakat“. Opět to spoustě rodičům přijde jako nesmysl, ale děti přirozeněji reagují na změny, které jim my rodiče v prvních rocích života nastavujeme.

Pár osvědčených tipů:
 • Čůrejte společně, vezměte nočník a posaďte se vedle sebe.
 • Prohlédněte si záchod a spláchněte si třeba i dvakrát
 • Starším dětem pořiďte sedátko a posazujte je i na veliký záchod
 • Nočník musí být pohodlný, ale neměl by hrát, cinkat ani by na něm neměly být hračky

K poslednímu bodu bych chtěla dodat, že odměnou za čůrání nebo kakání do nočníku by neměla být sladkost, hračka ani cokoliv jiného než pouhá radost z úspěchu. Pocit radosti a vaši pýchy, když se poprvé vyčůrá nebo vykaká do nočníku, se totiž nedá hmotně ocenit. Podělte se do komentářů, co vám se osvědčilo a jak dlouho vám učení se na nočník trvalo, můžete podpořit a inspirovat rodiče, kteří se na tuhle novou životní etapu svého dítěte teprve chystají nebo připravují.