Jak nevyhořet jako rodič? Aneb, jak být dobrý rodič

O mateřství se traduje jaká je to nádherná životní etapa. Vždyť je to vlastně dovolená. Nemusí se vstávat do práce, pohodička od rána do večera. K tomu krásné růžolící miminko v náručí a spousta úžasných koláží na facebooku. Kdo by to nechtěl.

Taky jste podlehla této iluzi a po porodu marně hledáte tu pohodu a usměvavé miminko? Nejste sama. Ne každá žena vzplane láskou k dítěti hned na porodním sále. Některé matky si ke svému dítěti hledají cestu déle, ale nedělá je to o nic horšími matkami.

Nevíte si už rady, jak zvládat své dítko nebo s ním komunikovat? Tento návod vám rozhodně pomůže, jako mnoha rodičům

Jen to hledání nesmí trvat roky. To už je potřeba najít příčinu nespokojenosti a tu odstranit. Dítě totiž moc dobře pozná, jestli je nebo není máma ve své roli šťastná a spokojená. A pokud není spokojená máma, nebude ani dítě. Nikdy.

Jak zvýšit pravděpodobnost být dobrým rodičem

Jestli budete spíš dobrým nebo špatným rodičem, dopředu nezjistíte. Můžete se ale pokusit své šance na úspěch zvýšit. Třeba tím, že do rodičovské role dozrajete. V 16 letech ještě není ten pravý čas. Pozor však i na opačný extrém.

Rodičovství ve starším věku s sebou nese vyšší pravděpodobnost zdravotních komplikací nejenom u rodičů, ale i u dítěte. Také té energie budete mít v padesáti letech méně než ve třiceti. A možná se ani nemusíte dožít vnoučat nebo už ten váš společný čas nebudete tolik aktivní, jak by býval mohl být.

Víte, jaké dopady má domácí násilí na psychiku dítěte?

Zázemí a finanční jistota jsou další plusové body na vašem seznamu k dosažení cíle. Dnešní doba ale nutí mladé lidi brát si hypotéky a zavázat se na desetiletí k vysokým splátkám. Bohužel tenhle luxus vlastního bydlení v sobě nese stinnou stránku. Nic není zadarmo. Otec dítěte vydělává na splátky od rána do večera a domácnost a děti často zůstanou jen na matce.

Pokud není dostatečně fyzicky a psychicky odolná, velmi brzy jí může dojít dech, trpělivost a optimismus. Takže až budete jako bezdětní přemýšlet nad výší splátek, dejte si je v takové výši s ohledem na případné snížení jednoho z platů v rámci mateřské a rodičovské dovolené. Uštvaný rodič nikdy není dobrý rodič.

Jděte komunikaci naproti – Ebook – Jak komunikovat s dětmi tak, aby nám skutečně rozuměly?

Vzájemná opora manželů je základ, pomoc rodiny je bonus

Je ideální, pokud se oba rodiče dovedou při péči o dítě vzájemně nahradit. A to nejen na hodiny, potřebuje-li si jeden zajít k lékaři, ale i na dny, kdy jeden z rodičů vážněji onemocní nebo si potřebuje odpočinout.

Odpočinek na rodičovské dovolené je možná důležitější než kdy jindy. A opravdu je potřeba ho zařadit do týdenního rozvrhu, i když třeba nemáte hlídací babičky. Stres, únava, nevyspání, stereotyp a celková nespokojenost si dříve či později prorazí cestu na povrch. Pak už je jen krůček k hádavé manželce a netrpělivé matce, co na dítě křičí kvůli každé hlouposti.

TIP KE ČTENÍ: Jak jednoduše začít s dětmi jinak žít i komunikovat?

Proto je potřeba si matku či otce svého dítěte dopředu pečlivě vybírat. Aby byl pak jejich partnerský vztah vyvážený. Aby byli ochotní jeden druhému vycházet vstříc i ohledně trávení vlastního volného času. Všimnete si, že odpočatí vídáte své ratolesti mnohem raději a opět k nim zahoříte láskou.

Méně je více

Myslím, že více pohody by do současných rodin mohlo přinést víc skromnosti. Opravdu musíte všichni bydlet ve vile? Mít obří hypotéku? Opravdu musíte jezdit do vedlejší ulice na nákup autem? Opravdu vaše děti musí mít pět kroužků týdně?

Vždyť jenom to rozvážení dětí na každý z nich je úmorné a vyčerpávající. Nehledě na to, že na všechny ty hmotné statky musí někdo vydělávat.

„Být šťastný neznamená, že je všechno perfektní. Znamená to, ses rozhodl užívat si života i přes všechny jeho nedokonalosti.“