Proč byste si měli hlídat množství zkonzumované pšenice?

Za časů našich babiček nebyla pšenice tolik kontroverzní. Používala se výhradně do pečiva, nikoliv do omáček, dresingů či uzenin jako dnes. Chléb se pekl domácí, bez přidaných aditiv.

Bohužel dnešní generace často snídá koláče, obědvá bagety, svačí rohlíky a večeří tortily. Dochází tak k nadměrné konzumaci pšeničné mouky. Což s sebou přináší negativní následky na našem zdraví.

NÁVOD: 6 tipů na zdravé svačiny do školy

Jak působí v organismu pšeničná mouka

Navíc ani ta mouka není co bývala. Ze zrna se začaly odstraňovat obaly a klíček. Tím je mouka zbavená vlákniny, minerálních látek, bílkovin a tuků. Zůstala jen škrobovitá část, která rychle zvyšuje glykemický index. Ten způsobí uvolňování většího množství inzulinu, rychlý nárůst krevního cukru a jeho následný pád.

Víte, proč nám konzumace mléka více škodí než prospívá?

Tento děj vede k opakujícím se pocitům vlčího hladu, přejídání a nadváze. Pak už je jen krůček k cukrovce, srdečním, neurologickým a imunologickým poruchám, dokonce až k demenci. Z dlouhodobého hlediska přispívá lepek z pšenice k prozánětlivému prostředí v organismu.

Pro srovnání: pšenice má glykemický index 90, semolina 55, žito 34 a ječmen jen 25. Je vědecky prokázáno, že i u zdravého člověka (bez poruchy zpracování lepku) může pšenice způsobovat plynatost, bolesti a únavu. Navíc na střevu mohou časem plíživě vznikat zánětlivé změny.

Jak z pšeničného kola ven?

Pokud se nechcete pečiva vzdát úplně, nekupujte alespoň pečivo z pšeničné mouky. Existují 100% žitné chleby a knäckebroty. Těstoviny můžete zkusit kukuřičné nebo pohankové. Do zdravých variant příloh zařaďte pohanku, jáhly, amarant, rýži natural, batáty a rozmanitý sortiment zeleniny. Všechno to jsou přirozeně bezlepkové potraviny.

Inspirujte se, 3 Tipy na zdravé letní moučníky

Pozor na bezlepkové směsi! Jsou sice bez lepku, zato plné bramborového, kukuřičného či rýžového škrobu. Ten má však ještě vyšší glykemický index než pšeničné produkty! Tudíž takovéto bezlepkové potraviny vám způsobí stejný metabolický syndrom, s obezitou, cukrovkou, infarktem až rakovinou.

Dalším problémem, který může vzniknout při nadměrném užívání potravin z pšenice, je nedostatek živin z ostatních potravin. Jak jsem psala výše, pšeničná mouka je zbavená všech svých nutričních bonusů, tudíž o to více bychom měli dbát na pestrost našeho jídelníčku, abychom doplnili živiny, minerály i vitamíny.

Proč je důležitá vyvážená strava u sportujících dětí?

Jak by tedy měl vypadat náš tzv. Zdravý talíř? Čím nahradit oblíbená kolínka v rajské omáčce a koblihy k snídani? Pro vaši inspiraci je tady span style=”color: #000000;”>ebook Jíme zdravě a hravě s celou rodinou, plný chutných receptů vhodných pro celou rodinu.

Co získám, když omezím pšenici?

Vyřazením nebo alespoň omezením množství pšenice ve vašem jídelníčku se projeví hned několika efekty:

  • První čeho si rozhodně všimnete, bude mnohem menší množství plaku na vašich zubech. Zubní hygiena nikdy nebyla tak jednoduchá a rychlá. Vzhledem k tomu, že právě z nedostatečně odstraněného plaku vzniká zubní kaz, mohou se vám tímto jednoduchým krokem úplně přestat kazit zuby. Kde není plak, není kaz. Tento efekt ještě podpoříte tím, když z jídelníčku vyřadíte zároveň i cukr.
  • Druhým bonusem, který se projeví v následujících týdnech, je snížení množství viscerálního tuku. Tedy tuku, který se tvoří v břišní dutině. Najednou vám splaskne břicho, kterého jste se nemohli zbavit ani úporným cvičením.
  • V řádech měsíců dojde i k celkovému váhovému úbytku. Zejména v případě, že jste si pročetli ebook a zlepšili jste celý váš jídelníček. Záleží, jakou máte výchozí váhu, ale shodit i 15 kg nebude vůbec žádný problém.
  • Často jen odstranění obezity či nadváhy vede k návratu plného zdraví. Pokud omezíte příjem cukru, ztuženého tuku a pšenice, nejenom, že se sníží vaše váha, ale můžete se i natrvalo zbavit léků na vysoký cholesterol, tlak a cukrovku. A to za vaši snahu a výdrž rozhodně stojí.