Jak na stravování dětí od jednoho roku do tří let?

Pokud to vám i dítěti vyhovuje, pokračujte v kojení i po prvních narozeninách. Mateřské mléko je důležitou součástí potravy dítěte až do jeho dvou let. Může tvořit i třetinu energetické hodnoty a potřeby bílkovin. Je také ochranou před onemocněním a alergiemi.

Stravovací režim a výběr potravin

Dítěti podávejte tři jídla denně a mezi nimi dvě svačiny. Druhy zeleniny i ovoce obměňujte, pestrým jídelníčkem předejdete možnému nedostatku vitamínů a živin. V malé míře je možné od roku věku solit i kořenit, tedy můžete už vařit pro celou rodinu zároveň.

Dítěti podávejte zeleninu 3x denně, ovoce 2x denně. Postupně přidávejte i syrovou zeleninu.

Do jídelníčku můžete přidat papriku, rajčata, celer, ředkvičky, křen, kyselé zelí, bazalku, cibuli a česnek. Dále citrusové plody, exotické ovoce, jahody, broskve a bobulovité plody jako jsou maliny, ostružiny, angrešt či rybíz.

TIP: Nepodceňujte u svých dětí správnou komunikaci

Je možné podávat sladkovodní ryby, mořské raději až od dvou let. Zdrojem bílkovin je nejenom maso, ale i vajíčka nebo luštěniny. Dávku masa v jednom příkrmu navyšte z 1 lžíce na 3 lžíce. Od 1 roku věku je možné podávat vaječný bílek. Do jídelníčku můžete přidat i libové vepřové maso, preferujte však i nadále spíše drůbeží maso. Po druhém roce může dítě ochutnat i játra.

Pozor na houby, jsou obtížně stravitelné. Vždy je připravujte čerstvé. Žampiony je možné podávat 1x měsíčně zhruba okolo 3. roku věku. Užitečnou houbou je hlíva ústřičná, která posiluje imunitu.

Podporujte dítě v samostatném jídle, ale stále mu pomáhejte. Nechte ho experimentovat se lžičkou, i s dětským příborem, i když všechno zapatlá.

Nezapomínejte na pitný režim

Roční dítě potřebuje 500 ml mléka a mléčných výrobků denně. Toto množství pokryjí 2-3 kojení za den, případně 1 dávka kojeneckého mléka (200-250 ml)  a mléčné výrobky (kaše, jogurty, sýry). Dítěti je také možné podávat tvaroh. Kravské mléko lze používat na přípravu pokrmů.

Nejvhodnějšími nápoji jsou voda a dětské či bylinné čaje. Roční dítě potřebuje 1200-1500 ml tekutin denně (včetně mléka). Potřeba tekutin u 2letého a staršího dítěte je 1700-2000 ml, v horku i více. Mléko se počítá do tohoto množství. Dítěti můžete příležitostně nabídnout i neslazené minerálky nebo přírodní ovocný nápojový koncentrát bez přidaného cukru, např. značku Severofrukt.

Jaké byliny a potraviny zařadit do stravy při nachlazení a v rámci prevence se dočtete v mém e-booku Jíme zdravě a hravě s celou rodinou.

Nenabízejte sladké nápoje, které obsahují velké množství cukrů, sladidel a barviv. Jsou nadměrnou zásobárnou energie a přispívají k špatným stravovacím návykům. Nadměrné pití těchto nápojů může vést k obezitě. Zcela se vyvarujte tzv. kolových nápojů (Coca-Cola, Pepsi, Kofola a další).

U dítěte může vzniknout až nechutenství, protože se zasytí nápojem.

Pozor také na ledové čaje. Na příkladu ledového čaje Nestea zero white peach si ukážeme jeho složení.

Složení:

 • Voda
 • Čajový extrakt
 • Šťáva z bílé broskve – 0,1%, z koncentrátu
 • E330 – Kyselina citronová
 • E296 – Kyselina jablečná
 • Aroma
 • E331 – Citronany sodné
 • E300 – Kyselina L-askorbová
 • E950 – Acesulfam K
 • E955 – Sukralosa

Acesulfam K je bílé krystalické sladidlo a zvýrazňovač chuti. Je cca 200x sladší než cukr, má jemně nahořklou chuť, která je potlačena kombinací s dalšími sladidly. Má schopnost zvýrazňovat sladivost dalších syntetických sladidel. Některé studie uvádějí zvýšený výskyt nádorů u krys krmených acesulfamem.

Taktéž si všimněte, že čaj má být dle názvu broskvový, přičemž šťávy z bílé broskve je v produktu 0,1%, což by se pomalu dalo označit za klamavou reklamu.

Vyrobte si domácí zmrzlinu

I nadále platí, že je potřeba dítě chránit před sladkostmi. Naučte ho raději mlsat například nesířené sušené ovoce či domácí zmrzliny z kvalitních surovin bez přidaného cukru.

Recept na banánovou zmrzlinu

Na 10 ks nanuků potřebujete:

 • 3 banány
 • 1 polotučný tvaroh
 • 1 malý bílý jogurt

Postup:

 1. Všechny ingredience poctivě rozmixuje.
 2. Nalijte do tvořítek.
 3. Nechte přes noc zatuhnout v mrazáku.

Až vás omrzí banánová, udělejte si třeba mangovou, kakaovou nebo jahodovou.

„Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem.“ Hippokratés