Jak děti připravit na to, že už doma nenajdou nezdravé sladkosti?

Nejlepší je děti nezvykat na sladkou chuť vůbec. Co když už si ale zvykly a vy se chcete najednou začít stravovat jinak a zdravěji? Máte být ohledně zákazu sladkostí přísní a důslední nebo se dá s dětmi na skladbě jídelníčku i nějak domluvit? Jsem pro variantu, kdy se děti berou jako partneři a komunikuje se s nimi o všem i o stravování. Zákazy nic dlouhodobě nevyřeší. Lepší cesta je s dětmi o stravě otevřeně mluvit. Zavčas je naučit rozlišovat, které potraviny tělu prospívají a které mu škodí.

Pokud si nejste jistí, jak by měla správná komunikace s dítětem vypadat, inspirujte se v ebooku Komunikace s dětmi.

Důležité je jít dětem vlastním příkladem. Děti se učí nápodobou. Pokud se budete večer u televize cpát zmrzlinou ze supermarketu, asi jim druhý den těžko vysvětlíte, že zmrzlina není zdravá a že by ji neměly jíst. Budete akorát za pokrytce.

Je ale velký rozdíl mezi průmyslově vyrobenou zmrzlinou plnou ztuženého palmového tuku, glukózového sirupu a chemických barviv a mezi domácí zmrzlinou z tvarohu, ovoce a bez cukru. Tu druhou není důvod dítěti zakazovat.

U nás se osvědčil příběh o Dobroníčcích a Zlořádech. Dobroníčci jsou například bílé krvinky, probiotika a další pro tělo prospěšné nástroje. Zlořádi jsou bakterie, viry, plísně, cukr či ztužený tuk, které tělu ve vyšším množství škodí.

Pro zdravé tělo je důležité udržení rovnováhy mezi dobrem a zlem. Tudíž je potřeba být pořád na pozoru a tělu doplňovat Dobroníčky ve formě ovoce, zeleniny, kefíru, tempehu, kvašené zeleniny a dalších prospěšných potravin včetně například bylin podporujících imunitu.

Se staršími dětmi můžete být konkrétnější a vysvětlovat jim, jak působí imunitní systém a co ho oslabuje. Nebo proč je pro zdraví člověka tak důležité jíst antioxidanty či proč se říká, že imunita sídlí z 80 % ve střevě.

Krade potají bonbony, co s tím?

Pokud se rozhodnete zdravě stravovat, základem je obměnit sortiment potravin ve vaší lednici i spižírně. A hlavně už žádné nezdravosti nekupovat. Co oči nevidí, srdce nebolí. A protože děti mají rády sladké věci, je třeba být na jejich chutě připraven.

U nás doma mají děti k dispozici vysokoprocentní čokoládu, nesířené ovoce, domácí med či povidla. Další tipy na zdravé sladkosti najdete v ebooku Jíme zdravě a hravě s celou rodinou. Najdete zde nejenom teorii o zdravé stravě a chutné recepty, ale také vzorový jídelníček a kapitolu o léčbě nachlazení přírodní cestou.

Pozor si dejte na tzv. „zdravé“ sladkosti z prodejen zdravé výživy. Ne všechen zde prodávaný sortiment, se dá z nutričního hlediska označit jako zdraví prospěšný. Pokud je na obalu avizováno, že potravina neobsahuje cukr, může to znamenat, že obsahuje umělá sladidla, jejichž účinky na organismus jsou také neblahé.

Hroznový cukr, není o nic zdravější než jakékoliv jiné sladidlo a u medu pozor na jeho původ. Může být kontaminován pesticidy či antibiotiky. Hodně sladkostí může obsahovat nefermentovanou sóju, která ovlivňuje citlivý dětský hormonální systém.

Bohužel, mnoho rodičů si neuvědomuje, jaké souvislosti má strava se zdravím

To už si nikdy nemohu dát nic nezdravého?

Strava a společné stolování by měla být radost, nikoliv stres a odříkání. Pokud budete dodržovat zásadu, že zdravá strava má tvořit 80 % vašeho jídelníčku, máte prostor v hodnotě 20 %, který můžete občas zaplnit i něčím méně zdravým tj. průmyslově zpracovaným.

Mělo by však zůstat jen u příležitostné konzumace jako je oslava narozenin, vánoční svátky, svatba apod. Poté se bez výčitek znovu vraťte k vašemu novému zdravému životnímu stylu. Ten by měl zahrnovat nejenom pestrý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu a odpočinku.