Sdílení fotografií dítěte na internetu může dětem ublížit

Internetovým fenoménem 21. století jsou sociální sítě, například Facebook a Instagram. Sdílení fotografií je běžnou denní činností nejen mladé generace, ale i mladých rodičů. Kdo by se netoužil pochlubit fotkou z porodnice, prvním úsměvem děťátka a jeho celkovým vývojem čítajícím nejenom vzlety, ale také pády.

Bohužel by spousta rodičů potřebovala připomenout, že dítě není auto, kterému vaše sdílení nevadí a neuškodí. Dítě je živá jedinečná bytost, která si zaslouží úctu a respekt již od narození. Není tedy správné jeho fotografie veřejně sdílet.

Chcete, aby vás dítě poslouchalo? Pak doporučujeme zjistit, jak správně komunikovat s dětmi.

Německá blogerka Toyah Diebelová, zastává radikální názor, že dětské fotky na sociální sítě vůbec nepatří. Pod heslem “Zveřejnili byste někdy v životě takovou svoji fotku? Vaše dítě také ne!” vede bouřlivou kampaň, jejímž cílem je, aby si rodiče uvědomovali, jaký obsah vkládají na sociální sítě.

Kdykoli sdílíte na internetu něco, co se týká vašich dětí, nevědomky vytváříte nebezpečný a zneužitelný on-line obsah. Vaše děti z plenek brzy vyrostou a nebude se jim líbit, když se jejich fotografie dostanou například do rukou spolužáků. Ve Spojených státech má kyberšikana na svědomí každoročně desítky sebevražd mezi teenagery.

Dalším potenciální nebezpečím je držení fotografií vašich dětí pedofily a devianty, kteří si je mohou mezi sebou vzájemně šířit. Nezřídka jsou takové fotografie i zdrojem k vydírání a zesměšňování dítěte.

Mějte na paměti, že s používáním sociálních médií, souhlasíme, že dané společnosti mohou používat naše osobní data. Podle nedávné americké studie používá Facebook 63 % matek. 97 % z nich zde umisťuje fotografie svých dětí, 89 % o nich zveřejňuje statusy a 46 % sdílí jejich videa. Z těchto statistik vyplývá, že množství fotek a videí ke zneužití jsou miliony.

Jaký druh fotografie tedy nikdy nesdílet?

Pokud si nedovedete představit život na síti bez zveřejňování fotografií vašich dětí, dodržujte alespoň tyto bezpečností zásady:

  1. Nikdy nesdílejte nahé fotografie. Většina sociálních sítí má sice určitá pravidla ohledně nahoty, vy jako rodiče byste však měli být ještě o krok napřed.
  2. Je-li na fotografii s vaším dítětem další osoba, nejprve se dovolte fotografii zveřejnit. Ještě pořád existují rodiny, které nemají a neuznávají sociální platformu typu Facebook a to musíte respektovat.
  3. Nezveřejňujte fotografie, ze kterých je zřejmé celé jméno dítěte, datum narození, místo bydliště či škola. V opačném případě zvyšujete nebezpečí krádeže identity.
  4. Nesdílejte fotografie, ze kterých je možné opsat rodné číslo, například z občanského průkazu, vysvědčení, či registrační značku vozu.
  5. Dejte si také pozor na automatické specifikování geografické polohy k fotografiím s ohledem na možné riziko únosu dítěte.
  6. Starších dětí se vždy ptejte na jejich souhlas se zveřejněním konkrétní fotografie. Do budoucna se nedá vyloučit situace, že vás vaše dítě zažaluje, že jste bez jeho souhlasu zveřejňovali materiály s ním.

Podle personálních agentur přibližně 60 % všech zaměstnavatelů vyhledává informace o svých uchazečích na internetu a sociálních sítích. Podobným způsobem lustrují zájemce o pronájem majitelé bytů nebo banky před tím, než někomu půjčí na byt. Veškeré informace, které na web umístíte mohou ohrožovat vaše dítě do budoucna.

Zkontrolujte si, že váš profil na Facebooku či Instagramu je soukromý (pro přátele). Zrevidujte si váš seznam přátel. Opravdu je tam jen blízká rodina a nejbližší přátelé, které osobně znáte natolik, abyste jim do rukou dali bezpečí vašich dětí?

Ale ani v soukromém režimu není váš on-line obsah zcela v bezpečí. I později smazané fotografie stále zůstávají v držení poskytovatele sociální sítě a vy ztrácíte kontrolu nad jejím šířením a nemůžete si být jistí, jestli nebudou v budoucnu zneužity. Fotografie dětí je bezpečnější sdílet v privátních albech jen pro pozvané a po zadání hesla. Na heslo by neměly zapomínat ani školy, školky či zájmové kroužky, které děti navštěvují.

TIP KE ČTENÍ: Jak jednoduše začít s dětmi jinak žít i komunikovat?

Dítě jako nástroj “přivýdělku”

75 % českých rodičů umisťuje své děti na profily na sociálních sítích. Čtyři pětiny rodičů pak na internet dávají fotografie, na nichž lze dítě identifikovat podle obličeje. Pětina rodičů sdílí fotky, na nichž jsou děti částečně obnažené, typicky v plavkách u bazénu. Tři procenta respondentů se přiznalo, že sdílelo nahé novorozeně či batole.

Motivace rodičů se různí. Někteří jsou prostě jen na své děti natolik pyšní, že se chtějí o svoji radost veřejně pochlubit ostatním lidem. Jiní ale mohou své dítě zneužít k marketingovým účelům. Fotografie dětí jsou totiž efektivním reklamním nástrojem, který dokáže přitáhnout pozornost.

Existují spousty matek, které vydělávají nemalé částky za každodenní sdílením fotek své ratolesti. Díky tisícovkám sledujících totiž dostávají od firem nabídky na propagaci jejich produktů za finanční odměnu.