Možná vás některé toto téma překvapilo, stejně jako před časem mě. Tušila jsem, že část dětí odmítá zeleninu, ale že některé nejí ani ovoce, to mě zaskočilo. Jak někdo může odmítat sladký banán, říkala jsem si. Že je tento „nešvar“ mezi dětmi častější než by se zdálo, potvrzuje velké množství dotazů rodičů v různých internetových poradnách.
Nejen pro ně jsem napsala ebook Jíme zdravě a hravě s celou rodinou, kde se mimo jiné věnuji tématu, jak děti navyknout na zdravé a pestré stravování.
Co je senzitivní období?
Prvním možným spouštěčem, proč dítě odmítá ovoce a zeleninu je zmeškání tzv. senzitivního období v životě dítěte. To jsou fáze, kdy by se mělo dítě seznámit s různými druhy potravin. Obecně by se dalo říct, že je to po šestém měsíci věku, kdy se u kojeného dítěte začíná s prvními příkrmy. Ty většinou tvoří právě zelenina a ovoce.
Další období nastane, když dítě samostatně sedí a může bezpečně ochutnat i jinou než jen kašovitou stravu. Tady se nabízí dát dítěti do ruky například špalíček oloupané salátové okurky a nechat ho zkoumat novou tvrdší konzistenci.
Takže je to o nabízení různých druhů, zkoumání chutí, vůní a konzistencí. Nebraňte dítěti se jídla dotýkat. Je to jeho způsob poznávání okolního světa. Dítě se nesmí jídla bát, proto během konzumace udržujte klidnou a pohodovou atmosféru. Nikdy dítě do jídla nenuťte.
Respektujte, že mu některé druhy nemusí chutnat, ale po čase je opětovně nabídněte. Někdy může dítě odmítat pokrm rozmixovaný, jindy ho naopak může v této úpravě vyžadovat. Mrkev je lepší nakrájet na proužky, aby se dala lépe pokousat apod.
Některým dětem pomůže hezčí vizuální stránka pokrmu. Naše děti byly nadšené, když jsem jim různobarevné papriky vykrájela tvořítkem ve tvaru rybičky. Kousky ovoce můžete nabídnout starším dětem na špejli ve formě špízu. Pokud si je navíc bude dítě moct namočit do kvalitní hořké čokolády, málokteré odolá.
Někdy stačí děti nalákat na potravinu co znají. Takže u nás návštěvy, co běžně nejí ovoce, dostanou jablečné „lízátko“. Tedy měsíčky jablka napíchnuté na vidličce a to je hned větší chuť ke spolupráci.
Dítě musí novou potravinu ochutnat až 16x, aby si na chuť zvyklo. Buďte trpěliví.
Zrcadlení je velmi důležité
Dalším důvodem, proč dítě nejí určité potraviny je, že je nezná nebo nevidí, že by byly konzumovány v jeho přítomnosti. Takže pokud budete jako máma snídat koblihy a dítěti nabídnete zeleninový salát, nemusíte u něj uspět. Děti moc rády napodobují rodiče a nebude jim dávat smysl, proč taky nemohou dostat koblihu.
Tím, že budou oba rodiče jíst zdravě a pestře, zvyšují pravděpodobnost, že se dítě bude „opičit“ a bude brát ovoce a zeleninu jako základ racionální stravy, ne výstřelek, když náhodou dojde pečivo. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nápodoba funguje. Nemějte však zkreslenou představu, že vašemu dítěti bude chutnat vše co vám. Naše dcera například odmítala jíst zelí. Vzhledem k tomu, že to byl jediný druh zeleniny, kterou nechtěla, respektovali jsme to.
Uběhlo několik roků a najednou je kysané zelí její oblíbená pochoutka. U syna jsme se zase setkali s barevnou vybíravostí. Od batolete odmítal zelené druhy zeleniny. Averze k brokolici a špenátu stále trvá, ale nyní už jí okurek, baby špenát, rukolu, pekingské zelí, kedlubnu, zelenou papriku i ledový salát.
Rozšiřte obzory sobě i dětem
Už jsem se setkala s rodiči, kteří v dobré víře, aby dítě jedlo jen tuzemské ovoce, velmi pokrátili nabídku možných variací. Pokud však dítěti nabízíte jen jablko a hrušku a ono nemá rádo ani jedno, nedáváte mu možnost výběru. Proto si myslím, že je menší zlo starším dětem nabízet i cizokrajné ovoce, než aby nejedly ovoce žádné.
Znáte těchto 6 Tipů na zdravé svačiny do školy
Dnes už se dá sehnat ovoce i zelenina v bio kvalitě. Pokud nebudete nakupovat zrovna přešlechtěné jahody a rajčata v prosinci, není se čeho bát. Naopak je žádoucí jíst co nejpestřeji. Zařaďte do jídelníčku i grep jako představitele hořčin a objevte zdravější verzi brambor – batáty. Spoustu „přátelských“ tuků obsahuje například avokádo, které lze konzumovat jak s ovocem, tak se zeleninou.
Selže-li vše, nechte dítě vyhládnout
Ještě jsem neslyšela o dítěti v České republice, které by zemřelo po vynechání jednoho denního jídla. Občas nechte dítě vyhládnout. Ne nadarmo se říká, že hlad je nejlepší kuchař. Do dalšího pokrmu mu dávejte jen napít.
Neučte děti nahrazovat pestrou stravu, potravinovými doplňky. Tuhle variantu bych nechala až jako poslední možnost, pokud už dítěti prokazatelně hrozí vážný nedostatek vitamínů a minerálů.
„Dítě možná neví, jak se nakrmit anebo ani jak jíst, ale přesto cítí hlad.“ Daniel Keyes
Napsat komentář