Jak jednoduše začít s dětmi lépe komunikovat?

Zažili jste jako děti autoritativní výchovu? Báli jste se rodičům svěřovat? Měli jste často pocit nespravedlnosti? Přejete si mít s vlastními dětmi lepší vztahy? Pokud odpovídáte ano, je čas na změnu. Změna je nejenom život, ale také cesta k lepším zítřkům.

Mějte s dětmi dobré vztahy, stačí k tomu jen ta správná komunikace

Začít musíte u sebe milí rodičové

Každé změně ve vztazích s dětmi předchází práce na osobním růstu rodiče. Bez toho to nejde. Nemůžete dětem zazlívat násilí, pokud se ho sami dopouštíte. Stejně tak po dětech nemůžete chtít, aby se zdravě stravovaly, pokud sami snídáte párek v rohlíku. Děti se nenaučí trpělivosti a sebelásce, pokud jste věčně ve stresu, spěchu a bičujete se výčitkami.

Aby se z vás stali vyrovnaní, tolerantní a bezpodmínečně milující rodiče, musíte do svého scénáře seberozvoje zařadit i techniky na vyrovnání se s vašimi vzpomínkami či dokonce traumaty z dětství. Odpusťte rodičům, spolužákům, komukoliv, kdo ve vás zasel semínko pochybností o vlastní kvalitě a hodnotě.

TIP: Proč je dětské zlobení přirozené a žádoucí?

Žijte tady a teď. Minulost už nezměníte a budoucnost si tvoříte právě dnes. Zde se můžete sami učit od vlastních dětí, ty totiž jinak než v přítomnosti žít neumí. Proto často nerozumí vašim výrokům vztahujícím se k minulosti nebo k budoucnosti. Z minulosti se ještě nestačily poučit a budoucnost je zatím netrápí.

„Máme-li děti vychovávat, je třeba, abychom se také stali dětmi.“ Martin Luther

Pro někoho mohou být motivací a inspirací ke změně i knihy o výchově. Tím, že existuje vícero výchovných stylů (Respektovat a být respektován, Naomi Aldort, Nevýchova, Výchova bez poražených a další), je větší pravděpodobnost, že nějaký sedne právě vám.

A pokud vás neosloví žádný, také je to v pořádku. Máte vlastní hlavu a možná jste v sobě díky těmto knihám našli cestu a metody, které budou fungovat právě ve vaší rodině.

TIP PRO RODIČE: Jakou roli mají chyby v rodičovství a proč jsou důležité?

Už jsem pohodový rodič a chci i pohodové děti

Pokud už jste se vypořádali s vlastními démony a naladili se do módu pohodového rodiče, můžete začít pozitivně působit i na své děti. Nelekejte se, možná, že zatím nerozpoznají vaše dobré úmysly. Pokud už máte starší děti, připravte se na delší adaptační proces.

Dítě napřed musí zjistit, jestli to opravdu myslíte vážně a může-li se na vás a vaše slova spolehnout. Pokud jste totiž dosud byli příliš autoritativní a rozdávali jen rozkazy, dítě si musí zvyknout, že najednou se chcete dohodnout a opravdu vás zajímá i jeho názor.

Najděte způsob, jak si s dětmi porozumět – Ebook: Jak komunikovat s dětmi tak, aby nám skutečně rozuměly?

Pokud máte děti malé, bude vaše rodičovská cesta jednodušší. Nebudete totiž muset překonávat počáteční nedůvěru a můžete začít rovnou třeba nevýchovně a partnersky. Děti nevýchovných rodičů jsou bezprostřední, nebojácné, komunikativní, plné nápadů a sebevědomí. No není to lepší varianta než děti zakřiknuté, smutné a ponižované?

Základem rodičovského úspěchu je efektivní komunikace

Pokud se naučíte s dětmi správně komunikovat, tj. s respektem, pochopením, bez výčitek a nevyžádaných rad, odměnou vám bude dítě jako partner, se kterým se domluvíte na všem, na čem potřebujete.

Dítě totiž nebude mít tolik důvodů se nedohodnout, jakoby to mohlo být v rodině s autoritativním vedením. Dítě se nebude muset vymezovat, nebude mít potřebu lhát a vymlouvat se, bude se snažit dohody dodržovat, protože ví, že i vy se snažíte ty vaše dodržet, popřípadě si umíte obhájit, proč se tak nestalo a taky že se umíte za své chyby omluvit.

Víte, jak poznat, že na děti tlačíme?

Najednou je život jednodušší a pohodový, když jednotlivý členové rodiny respektují vzájemné potřeby, pružně a bez odporu na ně reagují. Dítě vám věří a vy můžete důvěřovat mu. Tudíž může být mnohem dříve samostatnější. Tím vám odlehčí ve vašich povinnostech. Vznikne větší časový prostor pro společné záliby, relaxaci a příjemně strávený čas v kruhu rodinném.

„Jak lze darovat štěstí? Má odpověď zní: zrušte autoritu. Nechte dítě, aby bylo samo sebou.“ Alexander Sutherland Neill