Mnoho rodičů nevidí souvislost mezi stravou a zdravím?

Je pro mě záhadou, že v dnešní době internetové, spousta rodičů netuší o přímé souvislosti mezi přijímanou stravou a následným zdravím. Jak jinak si vysvětlit jídelníčky jejich dětí?

Naučte celou rodinu správné stravovací návyky, které nemusí být bez chuti

Myslela jsem, že každému rodiči záleží na zdraví svého dítěte. Asi jsem naivní. Nebo jsou lidé opravdu tak líní, pro svoje lepší zdraví něco udělat či své návyky změnit?

V lékárně mi něco poradí…

Řešení svých zdravotních potíží lidé nejraději hledají v sortimentu lékáren, tím však možná vyřeší následek, ale rozhodně ne příčinu. Vrozená oslabená imunita je totiž diagnostikovaná málokomu.

Většina lidí ji má oslabenou svojí stravou a životním stylem obecně. Žijeme v době stresové, bez-odpočinkové, uspěchané a v takovém prostředí vyrůstají i naše děti. Na umělé stravě, ošetřované kosmetikou plnou chemického koktejlu konzervantů a parabenů, v bytech plných ftalátů a s bříšky plnými piškotů.

Ty podáváme nejlépe hned v 6. měsíci věku, ať si dítko hezky zvyká na bílý cukr, vymletou bílou mouku bez bílkovin, vitamínů, minerálů a průmyslově sušená vejce od slepic z klecových chovů. Nebudeme se s tou stravou a ekologií přeci mazat. Složení výrobků čtou přeci jenom biomatky a alternativní individua.

No a pak máme doma dítě s ekzémem, alergií, chronickou rýmou, kašlem, s problémy se zažíváním apod. A jak to řešíme? Správně, jdeme se poradit do lékárny, co na tu jejich oslabenou imunitu. Dostaneme přípravek na podporu imunity, k tomu přikoupíme komplex multivitamínů a spokojeně odkráčíme do supermarketu pro další sáček piškotů, kdyby náhodou mělo dítě zase průjem, tak abychom mu dali něco „dietního“ :/

Nejsmutnější je, že takovéto rady ohledně dětské výživy rodičům udělují pediatři, kteří se o výživu často nezajímají ani ji nestudovali. Neříkám, že jsou takoví všichni, ale stačí se podívat na obézního diabetologa a uděláte si obrázek, jak asi dbá na svoji vyváženou stravu.

Podle statistik se lékaři v USA dožívají průměrně jen 58 let, to je o 17 let méně než je průměrný věk lidí v USA. Lékaři tedy nejsou nejdravější lidé na světě, ale trpí stejnými nemocemi jako jejich pacienti. Už jenom proto bychom se neměli učit o zdraví jen od lékařů.

Víte, jak nabízet dětem ryby, brokolici a jiné potraviny?

Jak tedy souvisí strava se zdravím?

Více než si myslíte. Imunita sídlí z 80 % ve střevech. A co nachází ve střevech, kromě střevní mikroflóry? Potrava.

Co může ovlivnit správné složení stravy?

  • že se nám z tenkého střeva vstřebají do krve hodnotné živiny a dostatek minerálů a vitamínů
  • že naše prospěšné střevní bakterie budou různorodé
  • že ty prospěšné bakterie (probiotika) budou mít dostatek vlastní výživy (prebiotika), takže dokáží zabezpečit správné fungování našeho imunitního systému.

Je pravda, že játra a další orgány trávicí soustavy dokáží zpracovat jakoukoliv nejedovatou potravinu. Ale za jakou cenu?

Co ovlivňuje nesprávné složení naší stravy?

  • u potravin, které jsou kyselinotvorné (například maso a mléčné výrobky) musí organismus vyrovnat křehkou rovnováhu pH do normálu a pomáhá si tím, že uvolňuje minerály z našich vlastních zásob.
  • ochuzujeme se o vápník, hořčík, selen, zinek a další nezbytné látky, které pak v těle chybí při růstu, podpoře imunity a zpracovávání další porce nevyvážené stravy.

Není řešením doplňovat vitamíny a minerály prostřednictvím doplňků stravy z továren farmaceutického průmyslu.

Proč?

  • Tělo jejich extrémní kombinace často neumí zpracovat.
  • Dávka vitamínů a minerálů v doplňcích obsažená může být pro konkrétního jedince nízká.
  • Vliv pojidel, umělých sladidel a barviv je často negativní.
  • Efekt se projeví zejména v úbytku finančních prostředků než v nárůstu zdraví.