Příkrmy a vhodné potraviny pro děti do 1 roku

Uteklo to jako voda a z vašeho novorozence je batole. Spolu s jeho růstem a vývojem mozku dochází i k potřebě navýšení živin neboli první dětské příkrmy. Od 6. měsíce přestává dítěti stačit zejména množství železa obsaženého v mateřském mléku.

TIP: Nevnímá vás vaše dítě nebo neposlouchá? Naučte se s dětmi správně komunikovat

Kdy začít dávat dítěti první příkrmy?

Pokud je dítě výlučně kojené, zavádějte první příkrm po 6. měsíci. Pokud je dítě částečně dokrmované umělým mlékem, můžete začít již od 5. měsíce. Pokud dítě není vůbec kojeno, začíná se s příkrmy po ukončeném 4. měsíci života.

Přikrmování by mělo být zpočátku velmi pozvolné a po každém příkrmu přichází na řadu ještě kojení, které bude zatím stále hlavním zdrojem tekutin, živin a energie. Plné dávky, která nahradí 1 kojení, se nesnažte dosáhnout dříve než za 2-4 týdny.

TIP: Jak na stravování dětí od jednoho roku do tří let?

Jaké potraviny zvolit pro první dětské příkrmy?

Obvykle se začíná zeleninou, aby si dítě hned zpočátku nezvyklo na sladkou chuť ovoce. Začíná se vždy jedním druhem zeleniny. Po 3 dnech se přidá další nový druh. Pokud by dítě některou potravinu nesnášelo, šlo by snáze poznat, o kterou se jednalo. Plná dávka zeleniny by měla být zhruba 150-200 g. Ideální je zelenina v BIO kvalitě.

Mezi nejvhodnější zeleninu pro úplný začátek řadíme mrkev, brambory, cuketu, brokolici, dýni, červenou řepu a květák. Od 9. měsíce můžete přidat hrášek, kedlubnu a kukuřici. Až si dítě zvykne na všechny druhy zeleniny, přidejte do příkrmu 1 lžíci masa. Podávejte je libové, důkladně uvařené a velmi jemně nakrájené.

TIP: Jak nabízet dětem ryby, brokolici a jiné potraviny, které odmítají?

Vhodné druhy mas jsou kuře, krůta, kachna, husa, hovězí, jehněčí, králičí a telecí. Ze začátku se masový příkrm podává jednou týdně, další týden dvakrát týdně, až se dostanete na frekvenci podávání čtyřikrát týdně. Dvakrát týdně je vhodné maso nahradit natvrdo uvařeným slepičím žloutkem.

Vhodným ovocem pro začátek jsou hrušky, jablka, třešně, švestky, meruňky, hrozny, meloun, banán a borůvky.

Ovoce je vhodné oloupat a krátce podusit ve vodě (kromě banánu a melounu), později již podávejte ovoce čerstvé. Stejně jako u zeleniny zavádějte nový druh ovoce až po 3 dnech.

Jak na stravování dětí od jednoho roku do tří let?

Jaké další příkrmy zařadit od 8. měsíce?

Třetí příkrm bývá obilninovo-mléčný a nahrazuje večerní kojení. V tomto věku již můžete dítěti podávat lepek. Kaše mohou být z různých obilnin – kukuřice, rýže, oves, pšenice, jáhly, pohanka, amaranth, ječmen.

Je také možné podávat kupované kaše (nemléčné, které se připravují do mateřského mléka nebo kojeneckého mléka či mléčné, které se připravují do kojenecké vody). Můžeme také dítěti nabídnout kvalitní bílý jogurt např. Holandia. Dítě ho může jíst samotný případně do něj přidejte ovoce.

Začněte se zdravou stravou ještě dnes – Jíme zdravě a hravě s celou rodinou

Co nabízet od 10. měsíce?

Je možné už také zkoušet luštěniny. Červenou a zelenou čočku, hrách a fazole. Je potřeba sledovat, zda některá luštěnina dítě příliš nenadýmá. Je možné vyzkoušet další mléčné výrobky – lučina či kefír.

Zatím dítěti nedávejte tvrdé ani tavené sýry, obsahují příliš mnoho soli. Dítě je již připraveno přijmout kousky v potravě. Již nemačkejte, ale spíše krájejte. Do ruky můžete dát dítěti okurek nebo pečivo.

Proč tolik rodičů nevidí souvislost mezi stravou a zdravím?

Jakou konzistenci má mít příkrm a jak ho podávat?

  • První příkrmy se podávají ve formě hladké kaše. Není nutné mixovat, potraviny rozmačkejte či propasírujte.
  • Dítě posaďte zpříma, protože vleže nemůže bezpečně polykat. Dítě, které neumí samo sedět je možné nakrmit v autosedačce nebo v lehátku.
  • Příkrm podávejte malou lžičkou. U plastového výrobku se ujistěte, že neobsahuje škodlivý bisfenol (BPA).
  • Lžičku vložte na střed jazyka a lehce zatlačte – to přiměje dítě, aby sousto posunulo ze lžičky horním rtem. Část jídla může dítě i vyplivnout, ale to neznamená, že mu nechutná. Chce to hodně trpělivosti a opakování. Pro dítě je to zcela nová dovednost.
  • Pokud dítě nějakou potravinu odmítá, nenuťte jej. Náš syn třeba dlouho odmítal žloutek.
  • Jedno krmení by nemělo trvat déle než 20 minut, pokud dítě není nasyceno, nakojte jej, případně nabídněte umělé mléko.
  • Nechte na dítěti, ať rozhodne o množství jídla, které sní.
  • Můžete používat i kupovanou dětskou výživu. Jsou ideální především na cestování. Pozor však na jejich složení. Některé přesnídávky jsou zbytečně doslazované. Je paradoxní, že to jsou ty levnější varianty. Takže pokud chcete stravu bez přidaného cukru, budete si muset připlatit. V některých druzích může být přídavek soli, dokonce i předčasně lepku, což není do 6. měsíce vhodné.

Čeho se vyvarovat?

  • Nepřislazujte – dítě si rychle na sladkou chuť zvykne a může potom nesladké pokrmy odmítat. Nedovolte dětem jíst sladkosti. Nadměrný příjem cukru je jednou z příčin vzniku dětské obezity a tvorby zubního kazu.
  • Nesolte, nekořeňte, nepoužívejte žádné dochucovací přísady.
  • Nepodávejte uzeniny.
  • Nedávejte ryby – možný alergen.
  • Nedávejte vaječný bílek – možný alergen.
  • Nepodávejte neupravené kravské mléko.
  • Do 1 roku nedávejte tvaroh, obsahuje příliš mnoho bílkovin, které zatěžují ledviny.

Dítě vždy při jídle hlídejte, nenechávejte ho samotné. Kousek potravy mu může zaskočit a dítě se může začít dusit.

Pokud chcete vařit zdravě, pestře a chutně pro celou rodinu, najdete spoustu inspirace a receptů v mém e-booku Jíme zdravě a hravě s celou rodinou.

Zeleninový příkrm – Brokolice s bramborem a cuketou

Budete potřebovat:

  • brokolici, bramboru a cuketu – zhruba ve stejném poměru
  • vodu
  • mateřské nebo kojenecké mléko
  • 1 čajovou lžičku kvalitního olivového oleje

Postup přípravy:

Bramboru a cuketu oloupejte a omyjte. Růžičky brokolice omyjte. Bramboru a cuketu nakrájejte na kostičky a znovu propláchněte. Vše zalijte vodou a uvařte do měkka. Uvařenou zeleninu s částí vody rozmačkejte a přidejte olej. Kašičku můžete zjemnit přidáním kojeneckého nebo mateřského mléka.

„Život je jako vaření. Než si vybereš, co máš rád, zkus trochu od všeho.“Paulo Coelho