Jsem ze čtenářské rodiny. Můj manžel taky rád čte. Tím, že nás naše děti od narození vídají s knihou v ruce, tak ji automaticky berou jako součást i svého života. Stejně jako v jiných oblastech totiž platí, dítě se učí zejména nápodobou.
Když jsem byla asi v polovině těhotenství s prvním dítětem, manžel se rozhodl, že nebude s večerní pohádkou čekat, až se dcera narodí. Začal jí číst hned. Jak určitě víte, dítě v děloze vnímá okolní zvuky a hlasy. Tudíž si zvyká i na hlasy a intonaci rodičů. Po narození je pak dítě například snazší uklidnit.
Doporučení pro nejmenší čtenáře
Naše dcera byla zvídavá už od malinka. Svět knih jí učaroval hned s prvním leporelem. Prohlížely jsme si zpočátku taková, kde byla zvířátka. Dcera se rychle naučila, jak se které projevuje. Taktéž brzy dokázala přiřadit mláďátka k rodičům.
Děti také zaujmou tzv. zvukové knížky, ať už to jsou různé zvuky troubení pro kluky nebo zvuky zvířat pro holčičky.
Velmi užitečné jsou pro nejmenší děti básničky a lidová říkadla. Jsou krátká, rytmická. Děti milují, pokud se u nich například i tleská nebo rovnou tancuje. Inspiraci na říkadla s ukazováním najdete například zde.
Protože naše domácí zásoby dětských knih nebyly nekonečné, vzala jsem dceru poprvé v jejích 2,5 letech do knihovny. Byla nadšená. Zpočátku jsme půjčovaly leporela a knížky s menším poměrem textu. Dcera milovala například Medvídka Pú a Krtečka. Zaujala nás také Velká kniha pro malé děti, kde se dcera seznamovala s tvary, ročními obdobími, barvami apod.
Je dobré pokud dítě necháte v knihovně samostatně vybírat knihy, které ho zaujmou. Já jsem vždy nechala vybrat dceru a poté jsem ještě něco vybrala sama adekvátně věku.
Moc dlouho ale netrvalo a dcera sama velmi rychle přesedlala z jednoduchých příběhů na delší pohádky od Čapka či Erbena. Jednu dobu celou rodinu bavila odříkáváním celých kapitol z knihy Povídání o pejskovi a kočičce, které si doslovně zapamatovala.
Pokud budete dítěti číst kvalitní české autory, počítejte, že nebude zapadat se svojí spisovnou výslovností mezi své vrstevníky. Navíc pochytí i spoustu starších nebo méně používaných výrazů, které rozšiřují slovní zásobu. Že má dcera širokou slovní zásobu jsme se dozvěděli od paní učitelky při zápisu do první třídy, kdy měla dcera popisovat obrázek. Na otázku, kolik je na obrázku hvězdiček dcera odpověděla, že nekonečně mnoho ;o)
Víte, jak komunikovat s dětmi, aby nezapochybovaly o naší lásce
Co když dítě knihy nezajímají
Samozřejmě se může stát, že přestože vy rodiče jste velcí čtenáři, vaše dítě to ne a ne okoukat a knihy ho prostě nezajímají. Tam je potřeba vysledovat jestli dítě nezajímají opravdu žádné knihy, nebo prostě jen ještě není připravené poslouchat delší části textu a potřebovalo by knihy s více obrázky nebo s tématy, které ho zajímají.
Náš syn si takhle prohlížel jednoduchá leporela až do 4 let. Pak se náhle skokově začal zajímat o techniku, vědu a vesmír. V pěti letech už jsme četli beletrii a naučnou literaturu. Každé dítě má své tempo. Knihy neustále nabízejte. Nebo si dítětem snažte alespoň co nejvíce povídat. Některým rodičům se osvědčilo vyprávět vlastní vymyšlené legrační pohádky, které třeba může dítě doplňovat nebo obměňovat.
Pát tipů, jak nevyhořet jako rodič?
Knihy vhodné pro předškoláky
Pro předškoláky je dobré, v případě potřeby, zařadit i logopedická říkadla nebo pohádky. Obecně je s dětmi v tom věku vhodné „natrénovat“ tzv. opaky (malý–velký) a pomoci jim zdokonalit se v prostorové orientaci.
Ideální jsou například pracovní listy, které obsahují nějaký děj a přitom dítě vyplňuje úkoly, kreslí, doplňuje, učí se sluchově poznávat počáteční a poslední písmeno ve slově apod. Na trhu je takových listů nepřeberné množství, ať už v knihkupectvích nebo volně ke stažení na internetu.
Pro uvolnění ruky a zlepšení jemné motoriky bych vypíchla například Kreslení před psaním od Jiřiny Bednářové.
Knihy vhodné pro školáky
V dnešní době internetové je dobré děti zavčas seznámit i s nástrahami tohoto virtuálního světa. Lidija Zavoralová, autorka setu knih Swich v říši za monitorem, ve svých osmi knížkách děti poučí, jak se vyhnout nástrahám a nebezpečím, se kterými se na internetu a i v celé říši za monitorem mohou setkat.
Dále naše děti oslovili mimo jiné:
Velmi rádi listují různými encyklopediemi a naučnými knihami. Do těch bych se nebála investovat, ostatní beletrii doporučuji spíše půjčovat z knihovny.
„V knihách je více pokladů než mohou najít piráti na ostrově pokladů.“ Walt Disney
Napsat komentář